şifremi unuttum

Şifremi Unuttum

Gözlüklere ve lenslere veda. Göze temas etmeden ve saniyeler içinde No Touch Lazer ile

GÖZLÜKLERE ve LENSLERE VEDA GÖZE TEMAS ETMEDEN ve SANİYELER İÇİNDE

Göze değmeden uygulanan No Touch Lazer ile saniyeler içinde ağrısız ve acısız tamamlanabilen miyop, hipermetrop ve astigmatın lazer ile tedavi işlemi İstinye Üniversite Hastanesi’nde.

Detaylı bilgi ve randevu için göz sağlığı ve hastalıkları bölümüne başvurabilirsiniz.

NO TOUCH LAZER – GÖZE DOKUNULMADAN, TEMAS OLMADAN YAPILAN GÖZ LAZER TEDAVİSİ

Uzun zamandır uygulanmakta olan klasik lazer tedavilerinde gözünüze “dokunulması” gerekir. TransPRK (No Touch) tekniği adı verilen lazer yöntemi ile yapılan lazer tedavisinde göze cihaz teması olmaz. Hastanın, uzaktaki bir ışık kaynağına saniyeler içinde bakması tedavinin yapılması için yeterlidir.

TransPRK (No Touch) yönteminin diğer lazer tedavi yöntemlerinden farkı nedir?

Klasik tedavi yöntemleri olan LASIK ve intraLASIK (femto-saniye) tekniklerinde, gözdeki kornea dokusu özel bir bıçakla veya lazerle kesilir ve sonra tedavi yapılır.

PRK yönteminde ise gözün ön çeperi alkolle eritilerek kazınır ve sonra tedavi yapılır.

No Touch tedavisinde bunlar yapılmaz, tedavi tek adımda gerçekleşir. Gözden zar kaldırılmaz, göz çizilmez, gözden parça çıkarılmaz. Gözün örtüsü olan epitel alkol ile temizlenmez, epitel kazıması yapılmaz. Bu yöntemde uzaktaki bir ışık kaynağına 50 saniyeden az bir süreyle bakmak yeterli olur.

Bu yöntem hangi hastalara uygulanabilir?

Göz yapısı uygun olan miyop, hipermetrop ve astigmatlara uygulanabilir. Yani, uzak ve yakın görme sorunu olan hastalar bu tedavi için aday olabilir. Özellikle korneası ince olan ve kornea yüzeyi normalden daha dik olan olgularda No Touch tedavisi sorunu çözebilecek tek yöntem olabilir.

Uygulama nasıl yapılıyor?

Tedavi işlemi, sadece anestetik damla damlatılmasıyla yapılır ve uygulama sırasında hasta hiç ağrı duymaz. Tedavi sırasında göze herhangi bir cihaz teması olmaz, lazer cihazından çıkan ışınlarla göze doğrudan tedavi yapılır. Tedaviden sonra gözlerin kapatılması gerekmez, hasta iki gözünü de açık tutarak evine gidebilir. Uygulama, aynı tedavi seansında iki göze birden yapılır. Hasta eve gittikten sonra 36 saat süreyle gözlerde batışma, kızarma, ışıktan rahatsız olma ve televizyondaki küçük yazıları bulanık görme türü yakınmalar gelişir. “Tedaviden sonraki 4. günden itibaren bu yakınmalar azalırken, 15 gün – 30 gün arasında net görme yerine gelir.

KAPAT

Kullanım Koşulları