şifremi unuttum

Şifremi Unuttum

Estetik Amaçlı Dolgu Yaptırmak Güvenli mi?

Bütün dünyada en sık yapılan estetik işlemlerden biridir. Ve bu sayı her yıl daha da artmaktadır.  Özellikle yüz bölgesinde dudak yanak gibi bölgelerde yapısal veya yaş ile oluşan eksiklik olan bölgelerin çeşitli materyaller ile iğne veya kanül gibi çeşitli enstrümanlar yardımı ile enjekte edilerek yapılmasına Estetik amaçlı dolgu işlemi diyoruz.  Genellikle ofis şartlarında lokal anestezi ile kolaylıkla yapılabilmektedir.  Uygun şartlarda yapıldığında ertesi gün az bir şişlik ile normal hayata devam edilebilmesi en çekici özelliğidir.  Uygulama sonrası hemen sonucun ortaya çıkması kişileri çok mutlu etmektedir.

Dolgu materyallerine baktığımızda hazır alınabilen veya kişinin kendi vücudundan alınıp uygulanabilen birçok çeşit ürün karşımıza çıkmaktadır. Bunların bazıları kalıcı, bazıları kısmi kalıcı,  bazıları da zamanla eriyen özelliktedir. En sık kullandığımız dolgu malzemesi Hyaluronik asit içeren preparatlardır. Bunun yanında kişinin kendi vücudundan alınan yağ gerfti, çeşitli işlemlerden geçirilerek uygulanması bir başka favori prosedür. Yağ grefti uygulaması biraz daha zahmetli olması nedeni ile 2. planda kalmaktadır.

İlginçtir ki polikliniğime ameliyat için başvuran bazı kişiler sadece dolgu uygulaması ile mutlu olabilirken, dolgu uygulaması için başvuran bazı kişilere de ise ameliyat yapılmadan güzel bir sonuç almak mümkün değildir. Bu yüzden, doğru kişi seçimi, her işlemde olduğu gibi önemli. Örneğin üst dudağı ince ve sönük bir hastaya yapılan 5 dakikalık dolgu işlemi sonrası sonuç  kişiyi çok mutlu edebilmektedir.

Bu işlem için 3 güvenlik noktası bulunmaktadır.

Konusunda uzman ve deneyimli kişilerce yapılmalıdır. Peki bunlar kimlerdir, Plastik cerrahi ve Dermatoji uzmanı olan doktorlar tarafından yapılmalıdır. Sağlık bakanlığı yönergesi de bu yöndedir.Şu an ülkemizde uzmanlığı olmayan pratisyen hekimleri bırakın  bu işlemi kuaförler bile yapmaktadır. Bizde birçok yanlış yapılan işlemleri düzeltmekle uğraşmaktayız.

Doğru dolgu maddesini doğru bölgeye yapmak önemli. Özellikle hyaluronik asit içerikli bir çok dolgu markası bulunmaktadır.  Bu dolgu maddelerinin yüzde farklı bölgeler için farklı fiziksel özellikte dolguları vardır. Yanlış dolguyu yanlış bir yere yaparsak topaklanma , granulom oluşumu , kronik ödemleşme  gibi kalıcı problemler le karşılaşabiliriz ve bu dolgu işi keyiften bir felakete dönüşebilir. Hastalık geçişi açısından özellikle hayvan kaynaklı dolgulardan uzak durulması önemlidir.

Dolgu markası önemlimi? Kendini kanıtlamış, uzun süre kullanımları sonrası çok büyük problemlere sebep olmadığı ortaya çıkmış dolgular kullanılmalıdır, tabiki bu tür dolgular biraz pahalı olmaktadır. Mutlaka bu işlemi yaptırıken kullanılan dolgu markası ve özellikleri hakkında bilgilendirilme isteyiniz.

Kalıcımı eriyen dolgumu yaptıralım?  Şimdiye kadar kendi ispatlamış ve problemler yol açmamış kalıcı bir dolgu üretilememiştir. Bu yüzden eriyen dolgular kullanmak daha güvenlidir. Günümüzde yapılan kalıcı dolgular mevcuttur ama özellikle yüzeyel uygulamlarda problemler ortaya çıkma olasılığı fazladır.

Sonuç olarak yukarda anlattıklarıma dikkat edilirse dolgu yaptırmak,  kolay uygulanabilen, işgücü kaybına neden olmazyan, keyifli ve güvenli bir işlemdir.

Harun Çöloğlu
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

KAPAT

Kullanım Koşulları